Jakie uchwyty wybrać do różnych frontów meblowych?

with Brak komentarzy

Często spotykamy się z sytuacjami, w których klienci proszą nas o radę: jakie uchwyty lub gałki meblowe najlepiej pasowałyby do ich domów? Kwestia, jak się pewnie domyślacie, jest nam bardzo bliska, i zawsze staramy się podkreślać, jak wielkie znacznie dla wnętrza ma odpowiednio dopasowany uchwyt meblowy – może podkreślić pewne jego cechy lub stanowić kontrastowy akcent, może spiąć wszystko w jedną całość, ale (źle dobrany) może również być niekomfortowym kontrastem, zgrzytem w naszym otoczeniu. A nasze domy i mieszkania to miejsca, w których powinniśmy się przede wszystkim czuć dobrze.

Wybieranie uchwytów i gałek do mebli stało się ostatnio jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ na rynku meblarskim pojawia się coraz więcej możliwości i opcji do wyboru. Nie wystarczy już pomyśleć o swoim wnętrzu tylko i wyłącznie w kategoriach pożądanego stylu. Trzeba mieć też na uwadze sposób wykończenia mebli, ich kolor, fakturę – kuchnia w stylu industrialnym może być wyposażona we fronty szare matowe, szare lakierowane na połysk, białe, imitujące kamień lub beton. Te elementy (w bardziej podstawowej gamie) są obecne w naszych mieszkaniach od dawna, jednak nigdy nie mieliśmy takiego wyboru jak teraz. Oprócz dużych sieciowych salonów meblowych, które oferują nam bardzo wiele mebli lepszej lub gorszej jakości, powstaje obecnie sporo firm specjalizujących się na przykład wyłącznie we frontach do mebli właśnie z sieciówek. Są to fronty także lepszej jakości, o bogatej palecie barw lakierów, z frezowanymi ozdobami lub drewnianą intarsją. Jak, w takiej wielości kształtów, kolorów i wykończeń, dobrać jeszcze odpowiednie uchwyty meblowe lub gałki? Postaramy się zaproponować wam parę podpowiedzi.

Jak dobrać gałki do mebli - rożne gałki i uchwyty - DOT Manufacture

Meble z drewna / fornirowane

W przypadku mebli drewnianych lub fornirowanych przy dobieraniu uchwytów do mebli można pójść w dwóch kierunkach: albo spróbować dobrać drewniane uchwyty meblowe do drewnianych frontów, albo postawić na kontrastowe połączenia. W pierwszym przypadku trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości i najlepiej przykręcić lub przyłożyć do mebla parę gałek czy uchwytów przed ostateczną decyzją. Dobranie identycznego odcienia drewna w meblu i uchwycie może być trudne (czasem niemożliwe), ale mając tego świadomość można się zabawić i naprawdę uzyskać we wnętrzu efekt WOW!
Jednym pomysłem jest użycie gałek meblowych, których powierzchnia na froncie nie jest jedną płaszczyzną, lecz składa się z załamań i gry światłem i cieniem, tak jak w gałce MANILA. Jest to bardzo elegancki a jednocześnie ciekawy pomysł, i pozwala nie przejmować się tak bardzo odcieniami drewna. Inną możliwością jest wybranie gałek i uchwytów meblowych składających się w większości z drewna (na przykład wykonanych na drewnianej bazie), ale posiadających kolorowy front. Może to być na przykład gałka emaliowana. Tutaj, w zależności od koloru lub wzoru, taka niewielka gałka meblowa może przekształcić styl mebla w surowy, niemal industrialny (kolory czarny i szary), rustykalny (białe lub biało-niebieskie fronty) lub pastelowymi lub różowymi odcieniami złagodzić jego wygląd tak, by jak ulał pasował do pokoju dziecięcego.
Można też postawić na kontrast, i zestawić drewno z uchwytami stalowymi lakierowanymi na żywe kolory, lub biało-czarnymi gałkami z grafikami. Te ostatnie uchwyty to zdecydowanie dobry pomysł, jeśli nie macie w planie stylizowania swoich mebli na przemysłowe 😉 Gałki meblowe z serii KOSMOSY czy FACES oprócz barwy wprowadzają dodatkowy kontekst a poza tym po prostu świetnie wyglądają i na drewnie i na frontach z płyty, a ciekawe grafiki przyciągną oko.

Fronty lakierowane

Przy lakierowanych frontach (zarówno tych z połyskiem jak tych matowych) wybór gałek meblowych lub uchwytów przebiega dosyć podobnie. Najpierw musimy rozejrzeć się lub zaplanować całość wnętrza – jeśli fronty są raczej w zgodzie z resztą pomieszczenia, możemy chcieć dodać do nich uchwyty odmienne kolorystycznie lub stylistycznie. Czyli do szarych frontów meblowych w kuchni, w której przeważają czerń, szarość i biel, możemy zamontować kolorowe uchwyty na drewnianej bazie. Możemy też podkreślić spójność całego wnętrza dobierając pasujące uchwyty – w wyżej wymienionej przykładowej kuchni moglibyśmy zamontować uchwyty w stonowanych barwach, nawet w mocno „fabrycznych” klimatach (jak na przykład stalowe gałki industrialne: https://dotmanufacture.com/produkt/kolor-uchwyt-meblowy-industrialny/)

Jeśli fronty mebli są same w sobie kolorowe, można puścić wodze fantazji –  dopasować kolor uchwytów do mebli, lub też wybrać kolory kontrastowe. Jeśli zaś barwne meble zaspokajają naszą potrzebę na szaleństwo we wnętrzu, możemy je odrobinę stonować dodając drewniane lub ceramiczne gałki meblowe.

Jakiekolwiek mamcie meble, budżetowe z sieciówki czy świetnie zaprojektowane meble z manufaktury, wybór uchwytów lub gałek meblowych ma ogromne znaczenie dla wnętrza. Zachęcamy Was aby poświęcić chwilę, by odpowiednio je dobrać, i (jeśli mamy możliwość) i przyjść do nas z próbkami kolorów przeważających w naszym wnętrzu do  wytwarzającej uchwyty i na żywo dobrać najlepsze gałki do Waszych mebli 🙂